Our Team

With a highly qualified and experienced teaching staff, teaching assistants and support staff, both international and local, the BMIS team is a group of diverse and dedicated educators.

The Braeburn Group of Schools is committed to safeguarding and promoting the welfare of children, young people and adults. All applicants to Braeburn Schools undergo child protection screening, including checks with past employers, criminal record, disclosure and barring service checks.

Leadership Team

Peter Barnard

Secondary Headteacher/Administration

Tom Craven

Primary Headteacher

Ingrid Mwangi

Deputy Headteacher Secondary - Academic

Stephanie McGuinness

Deputy Headteacher Pastoral

Sarah Philips

Deputy Headteacher Primary - Academic

Teaching Staff

  • Janet Akinyi - Teaching Assistant
  • Belinda Aluoch - Teaching Assistant
  • Evelyn Awili - SENCO
  • Richard Awili - Religious Education Teacher, Boarding Parent & Learning Support
  • Josephine Baraza - KS1 Class Teacher
  • Marina Cavanagh - Head of Early Years
  • Maron Chebet - Swimming Teacher
  • Winnie Chege - Kiswahili & Girls Games Teacher
  • Dorothy Chepchumba - Teaching Assistant
  • Rod Daniels - Head of Humanities, History & Sociology
  • Emma Denham - Head of Sports, PE and Swimming
  • Susan Fisher - KS2 Class Teacher, Science Coordinator
  • Grace Ghandi - Teaching Assistant
  • Zainab Juzer - EYU Class Teacher
  • Juma Kalama - KS2 Class Teacher
  • Benard Kamana - Teaching Assistant
  • Henry Kamau - Boys’ boarding Master, Biology & Science Teacher
  • Eunice Kamunyu - EYU Class Teacher
  • Lillian Majuma - Head of Music
  • Rachel Maleche - History, Sociology & Psychology Teacher
  • Sophie Menzies - KS2 Class Teacher, English Coordinator
  • Katrina Miller - BTEC Coordinator, BTEC & Business Studies
  • Laetitia Mkok - Head of Languages, KS5 Coordinator, English and Literature
  • Hesborne Mosoti - Art and Design Teacher
  • Joan Muchiri - Teaching Assistant
  • Peter Muraguri - Learning Support - Secondary
  • Grace Nyaga - EYU Class Teacher
  • Nelly Ochieng - Teaching Assistant
  • Marylyne Odwar - Teaching Assistant
  • Violaine Oloo - Geography &Travel & Tourism Teacher
  • Cornelius Ondieki - Subject Teacher, Learning Support
  • Rose Opiyo - EYU Class Teacher
  • Radhia Rajab - Teaching Assistant
  • James Ross - KS4 Coordinator, Boys PE, History & English
  • Tracey Russell - KS2 Class Teacher, KS2 & Humanities Coordinator
  • Emily Salano - Mathematics Teacher
  • Carolyn Sassoon - KS1 & Art Coordinator
  • Rupali Sennik - KS2 Class Teacher, Mathematics Coordinator
  • Mina Sheikh - English Teacher
  • Stephen Took - Head of ICT
  • Samantha Upton - KS1 Class Teacher, Computing Coordinator
  • James Wainaina - Physics & Science Teacher
  • Peter Warui - Teaching Assistant
  • Keeley Wilson - Head of Science and KS4 Coordinator, Science & Chemistry
  • Christy Wood - Head of Mathematics